Szymon Marciniak takich zdarzeń w jednym meczu jeszcze nie miał. W rewanżowym ćwierćfinale Ligi Narodów Niemcy strzelili gola Włochom tuż po rzucie rożnym, gdy ci byli zajęci rozmowami. Później polski arbiter dwa razy się pomylił, ale z kłopotu wyciągnął go sędzia VAR Paweł Pskit, który znakomicie zadebiutował w zespole Marciniaka w rozgrywkach UEFA.
W 29. minucie Szymon Marciniak podyktował rzut karny dla Niemców za faul Alessandro Buongiorno na Timie Kleindienscie. Akurat ta sytuacja była klarowna. Z karnego gospodarze objęli prowadzenie 1:0.
To był pierwszy z trzech rzutów karnych podyktowanych w tym meczu i jedyny, w sprawie którego Marciniak decydował samodzielnie. W pozostałych dwóch pomagał mu Paweł Pskit, sędzia wideo ze Zgierza, który w tym spotkaniu debiutował w zespole Marciniaka w rozgrywkach UEFA.
Gol na 2:0 w 36. minucie padł w niezwykłych okolicznościach. Po strzale Kleindiensta bramkarz Gianluigi Donnarumma wybił piłkę na rzut rożny. Co do tego nie było żadnych wątpliwości. Sędzia asystent Adam Kupsik wskazał chorągiewką pole rożne, a Szymon Marciniak jego sygnalizację potwierdził.
Joshua Kimmich biegnąc w kierunku chorągiewki rożnej, od razu pokazał chłopcu do podawania piłek, żeby jedną mu rzucił. Jak tylko tak się stało, Kimmich położył ją na murawie. Wtedy dostrzegł, że Jamal Musiala jest w polu bramkowym sam, tuż przed pustą bramką rywali, którzy… zagadali się i zupełnie się nie spodziewali, że gra może zostać wznowiona tak szybko. Kimmich podał do Musiali, a gdy ten zaczął składać się do strzału, tylko niektórzy reprezentanci Włoch zaczęli orientować się, że piłka jest już w grze. Większość odwróciła się i spojrzała na Musialę, gdy ten już kopał piłkę albo nawet ułamki sekund po tym. Nawet Donnarumma się zagapił. W momencie strzału starał się wrócić do bramki, ale był jeszcze poza polem bramkowym.
Czy to był prawidłowy gol? Tak, jak najbardziej. Gdy piłka opuszcza boisko, a gra nie jest wstrzymana przez sędziego, wznowienie gry można wykonać od razu. Krótko mówiąc: gdy nie ma na co czekać, nie ma na co czekać. Tak też postąpili Kimmich i Musiala. Gapiostwo Włochów to kuriozum praktycznie w takich rozgrywkach niespotykane.
Czy sędzia mógł postąpić w tej sytuacji inaczej? A niby dlaczego miałby? Jakiekolwiek opóźnianie przez sędziego wznowienia gry tylko dlatego, że zawodnicy jednej drużyny rozmawiają, byłoby wybitnie sprzeczne z duchem fair play, bezpodstawne, ewidentnie niesprawiedliwe.
Do przerwy było 3:0.
W 74. minucie Szymon Marciniak podyktował rzut karny za rzekomy faul Nico Schlotterbecka na Giovannim Di Lorenzo. Z daleka wyglądało na to, że Niemiec podstawił nogę Włochowi, trącił go i z tego powodu ten się przewrócił tracąc możliwość zagrania piłki. W rzeczywistości Di Lorenzo zwyczajnie zwietrzył okazję. Schlotterbeck trącił piłkę nogą, zagrywając ją prawidłowo, a ułamki sekundy później ta sama noga Niemca, w wyniku poślizgu po murawie, delikatnie trafiła w nogę rywala. Można się spierać: czy go trąciła, musnęła, czy tylko dotknęła, ale pewne jest to, że taki kontakt nie mógł spowodować upadku Włocha. Na dodatek wygląda na to, że to Di Lorenzo zainicjował ten kontakt.
Na powtórkach z różnych kamer widać wyraźnie, że Di Lorenzo zaczął się przewracać zanim jeszcze został przez Schlotterbecka dotknięty. To była ewidentna symulacja – ewidentna, ale tylko na powtórkach wideo – w celu wymuszenia rzutu karnego. Sędzia wideo Paweł Pskit zareagował tak, jak powinien: wezwał sędziego głównego do monitora, pokazał mu ujęcia będące dowodem w sprawie, dzięki czemu chwilę później rzut karny został odwołany.
W drugiej minucie doliczonego czasu gry, gdy było już tylko 3:2, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Maximilian Mittelstaedt pomógł sobie ręką, dotknął nią piłki we własnym polu karnym, ale zrobił to w taki sposób, że gołym okiem było to dla sędziów praktycznie nie do zauważania. Marciniak nie użył gwizdka, ale na szczęście ponownie uratował go Pskit. VAR wezwał sędziego do monitora i po chwili został podyktowany rzut karny dla gości, z którego wyrównali wynik meczu na 3:3.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.